Epidemiologická situace v Ústeckém kraji v měsíci srpnu 2024
Souhrn epidemiologické situace
V měsíci srpnu 2024 bylo v Ústeckém kraji hlášeno celkem 1112 infekčních onemocnění (nemocnost 136.1/100 000 obyv.), což je o 13.5 % méně než v předchozím období a o 72.9 % více než ve stejném období v předchozím roce. V souvislosti s infekčním onemocněním bylo hlášeno 5 úmrtí. V průběhu aktuálního měsíce nebyly zaznamenány žádné epidemické výskyty.
Akutní respirační onemocnění a COVID-19
Incidence akutních respiračních onemocnění jsou pod epidemickým prahem, bylo nahlášeno 179 komplikací.
Výskyt onemocnění s klinickým obrazem chřipky (ILI – influenza-like illness) se pohyboval na úrovni 7–13 případů na 100 000 obyv. V sezóně 2023/2024 evidujeme 30 závažných případů chřipky vyžadující hospitalizaci a dechovou podporu, z toho 12 s úmrtím.
V období srpna 2024 bylo v Ústeckém kraji zjištěno celkem 266 případů onemocnění COVID-19 (nemocnost 32.6/100 000 obyv.), což představuje nárůst o 195.6 % oproti předchozímu měsíci, kdy onemocnělo 90 osob. V tomto měsíci bylo v souvislosti s onemocněním COVID-19 hospitalizováno 11 osob, nikdo nezemřel. Výskyt dle okresů: Děčín 28, Chomutov 57, Litoměřice 49, Louny 16, Most 19, Teplice 34, Ústí n. L. 63.
Závažná sporadická onemocnění
V měsíci srpnu bylo hlášeno 10 onemocnění provázených septickým stavem, z toho jedno onemocnění u 62 letého muže se základním plicním onemocněním vyvolal Streptococcus pneumoniae, sérotyp 4, který se nachází v dostupných očkovacích látkách proti pneumokokům. Onemocnění, kterému se dalo zabránit očkováním, skončilo úmrtím. V srpnu došlo k onemocnění 69letého muže listeriovou sepsí se závažným průběhem. . Jedná se o onemocnění spojené s potravinami, např. mléčnými produkty (měkké a zrající sýry) a masnými výrobky k přímé konzumaci (paštiky, párky, uzený losos). Ze závažných onemocnění došlo také ke dvěma onemocněním legionelózou. Obě nemocné osoby trpěli základními onemocněními spojenými s oslabením imunity. Jeden případ skončil úmrtím.
Ostatní sporadická onemocnění
V srpnu jsme zaznamenali pokles ve výskytu akutních průjmových onemocnění, a to jak salmonelóz, tak kampylobakterióz. Bylo šetřeno 39 salmonelóz a 73 kampylobakterióz, což je o 38 %, resp. 32 % méně než v předchozím měsíci. V dvou případech salmonelózy se jednalo o importované onemocnění, a to 1x z Egypta a 1x z Tunisu.
Oproti červenci došlo v případě výskytu onemocnění pertusí k mírnému pokles,za měsíc srpen evidujeme 356 případů, což je o 23 % méně než v předchozím měsíci. Od počátku roku se pak jedná o 3063 případů onemocnění. Nejvyšší výskyt onemocnění byl zaznamenán v okresech Teplice, Děčín a Ústí nad Labem.
Vzdušné a kapénkové nákazy dětských kolektivů, jako jsou neštovice, pátá nemoc a onemocnění spálovou angínou se dále pohybují na nízkých počtech. Evidujeme 63, 3, resp. 9 případů těchto onemocnění.
V měsíci srpnu bylo šetřeno 5 případů onemocnění hepatitidou A, bez vzájemné souvislosti. Tři případy lze hodnotit ve vazbě na již známá ohniska výskytu virové hepatitidy A na Slovensku, severní Moravě a v Libereckém kraji, u dalších dvou případů jasná souvislost zjištěna nebyla. Dva případy byly zjištěny při nástupu do vazební věznice, kde byla nastavena náležitá opatření. U všech případů bylo provedeno podrobné depistážní šetření a zajištěna opatření k minimalizaci rizika dalšího šíření, včetně zajištění postexpozičního očkování pro rizikové kontakty. V současné době je výskyt těchto onemocnění na vzestupu celorepublikově, je proto vhodné zvážit absolvování očkování proti žloutence A. Z dalších onemocnění virovou hepatitidou byla hlášena 3 onemocnění hepatitidou E, kde byla zajištěna opatření v rodinách, 15 případů chronické hepatitidy typu C a 5 případů chronické hepatitidy B.
Stále pozorujeme nárůst výskytu případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, kterých bylo v srpnu zjištěno 16, a od počátku roku 35 onemocnění. V případě onemocnění lymeskou boreliózou bylo hlášeno 45, od počátku roku 169 případů. U obou onemocnění bylo nejvíce případů zjištěno v okresech Děčín.
V souvislosti s výskytem infekčních onemocnění bylo provedeno 711 depistážních šetření v souvislosti s vykazovanými onemocněními a dalších 30 epidemiologických šetření v souvislosti s podezřením na výskyt onemocnění. Bylo vydáno 98 rozhodnutí stanovujících protiepidemická opatření v ohnisku nákazy.
V Ústí nad Labem dne 6.9.2024
MUDr. Eva Patrasová
Ředitelka protiepidemického odboru
Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje
se sídlem v Ústí nad Labem