Epidemiologická situace v Ústeckém kraji v měsíci květnu 2024
Souhrn epidemiologické situace
V měsíci květnu 2024 bylo v Ústeckém kraji hlášeno celkem 1371 infekčních onemocnění (nemocnost 167.8/100 000 obyv.), což je o 20.2 % méně než v předchozím období a o 5.7 % více než ve stejném období v předchozím roce. V souvislosti s infekčním onemocněním byla hlášena 4 úmrtí. V průběhu aktuálního měsíce byly zaznamenány 2 epidemické výskyty.
Akutní respirační onemocnění a COVID-19
Incidence akutních respiračních onemocnění jsou pod epidemickým prahem, bylo nahlášeno 163 komplikací.
Výskyt onemocnění s klinickým obrazem chřipky (ILI – influenza-like illness) se pohyboval na úrovni 14 – 36 případů na 100 000 obyv. Mezi laboratorně potvrzenými případy chřipky dominuje virus chřipky B – typicky pro jarní období. Od počátku sezóny evidujeme 30 závažných případů chřipky vyžadující hospitalizaci a dechovou podporu, z toho 12 s úmrtím.
V období května 2024 kvě bylo v Ústeckém kraji zjištěno celkem 15 případů onemocnění COVID-19 (nemocnost 1.8/100 000 obyv.), což představuje pokles o 42.3 % oproti předchozímu měsíci, kdy onemocnělo 26 osob. V tomto měsíci nebyl v souvislosti s onemocněním COVID-nikdo hospitalizován a nikdo nezemřelo. Výskyt dle okresů: Děčín 3, Chomutov 2, Litoměřice 1, Louny 1, Most 1, Teplice 7, Ústí n. L. 0.
Závažná sporadická onemocnění
V měsíci květen bylo hlášeno 16 onemocnění spojených se septickým stavem, z toho 5 onemocnění bylo vyvoláno Str. pneumoniae a došlo k jednomu onemocnění meningokokovou sepsí. Bylo hlášeno 1 onemocnění pneumokokovou meningitidou a 1 pneumoková pneumonie. Invazivním onemocnění vyvolaným pneumokoky a meningokoky lze často předcházet očkováním. V květnu byl šetřen jeden případ onemocnění legionelózou, environmentální šetření případu stále probíhá.
Jako importovaná onemocnění byly hlášeny 2 případy onemocnění horečkou dengue, projevující se horečkou, bolestí hlavy a kloubů po turistickém pobytu na Maledivách a na Bali. Onemocnění horečkou dengue je v oblasti tropů a subtropů široce rozšířeno a jedná se o nejčastější světovou arbovirózu. Virové původce onemocnění přenáší komáři, typicky Aedes albopictus, který je ovšem čím dál častěji zjišťován i v Evropě a v některých oblastech se již trvale usídlil.
Ostatní sporadická onemocnění
Výskyt alimentárních průjmových onemocnění začíná odpovídá ročnímu období, pracovníci protiepidemického odboru KHS Ústeckého kraje šetřili 18 případů salmonelóz a 57 případů kampylobakterióz. Výskyt virových průjmových onemocnění, vyvolaných rotaviry, adenoviry a noroviry začíná ustupovat sezónním bakteriálním onemocněním.
Pokračuje zvýšený výskyt onemocnění pertusí, za měsíc květen evidujeme 653 případů, což je o 2 % méně než v předchozím měsíci. Od počátku roku se pak jedná o 1611 případů onemocnění. Nejvyšší výskyt onemocnění byl zaznamenán v okresech Teplice, Děčín a Ústí nad Labem. Většina případů je zjištěna u adolescentů a mladých dospělých, onemocnění jsou v této skupině s mírným průběhem, bez komplikací. Pertuse, známá také jako černý kašel, je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění, které postihuje dýchací cesty a je charakterizováno záchvaty silného kašle, představuje riziko zejména pro novorozence a malé doposud neočkované děti. Efektivní prevencí proti pertusi je očkování, které je součástí standardního očkovacího kalendáře pro děti, s doporučením pravidelných posilovacích dávek i pro dospělé.
Počet případů onemocnění neštovicemi oproti měsíci dubnu klesl na poloviny, bylo hlášeno 288 případů. Dále však pokračuje zvýšený výskyt případů onemocnění pátou nemocí, kterou vyvolává parvovirus B19. V květnu bylo hlášeno 30 případů onemocnění. Mezi základní příznaky patří zarudnutí v obličeji a krajkovitá svědivá vyrážka na trupu. Zvýšený výskyt tohoto onemocnění je pozorován i v dalších evropských zemích, jako je Nizozemsko, Dánsko, Norsko, Litva a Lotyšsko. Další informace k tomuto onemocnění naleznete přehledně na stránkách nzip.cz.
V měsíci květnu bylo šetřeno 5 onemocnění hepatitidou E, kde často zjišťujeme předchozí konzumaci nedostatečně opracovaných vepřových masných a zabijačkových produktů. V květnu bylo hlášeno a šetřeno 10 případů chronické hepatitidy typu C.
Z onemocnění s přírodní ohniskovostí a dalších antropozoonóz bylo hlášeno 1 onemocnění klíšťovou encefalitidou a 17 onemocnění lymeskou boreliózou.
V souvislosti s výskytem infekčních onemocnění bylo provedeno 966 depistážních šetření v souvislosti s vykazovanými onemocněními a dalších 11 epidemiologických šetření v souvislosti s podezřením na výskyt onemocnění. Bylo vydáno 25 rozhodnutí stanovujících protiepidemická opatření v ohnisku nákazy.
V Ústí nad Labem dne 14.6.2024 MUDr. Eva Patrasová