Epidemiologická situace v Ústeckém kraji v měsíci říjnu 2024
Souhrn epidemiologické situace
V měsíci říjnu 2024bylo v Ústeckém kraji hlášeno celkem 2689 infekčních onemocnění (nemocnost 329.1/100 000 obyv.), což je o 34.2 % více než v předchozím období a o 81.9 % více než ve stejném období v předchozím roce. V souvislosti s infekčním onemocněním bylo hlášeno 12 úmrtí. V průběhu aktuálního měsíce byly zaznamenány 3 epidemické výskyty.
Akutní respirační onemocnění a COVID-19
Týdenní výskyt akutních respiračních onemocnění přesáhl 1000 případů/100 000 obyvatel, ale stále je pod epidemickým prahem. Bylo nahlášeno 817 komplikací. Převažujícím původcem akutních respiračních onemocnění v tomto období byl virus SARS-CoV-2 a Mycoplasma pneumoniae.
Mycoplasma pneumoniae je bakterie, která způsobuje infekce dýchacích cest, zejména u dětí a mladých dospělých. Nejčastěji vede k zánětu průdušek nebo atypickému zápalu plic. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí a typické příznaky zahrnují dlouhotrvající, zpočátku suchý kašel, horečku a bolest v krku. Onemocnění lze potvrdit a odlišit od jiných původců laboratorním vyšetřením výtěru z nosohltanu. Proti infekci neexistuje očkování, ale onemocnění lze léčit antibiotiky. Pokud se příznaky objeví, doporučujeme vyhledat lékaře pro včasnou diagnózu a léčbu. Další informace naleznete zde.
Výskyt onemocnění s klinickým obrazem chřipky (ILI – influenza-like illness) se pohyboval na úrovni 20–22 případů na 100 000 obyv. V sezóně 2024/2025 zatím neevidujeme žádné závažné případy chřipky vyžadující hospitalizaci a dechovou podporu.
Nejen v případě respiračních onemocnění je vždy nutné dobře zvážit zahájení antibiotické terapie, které by mělo být podpořeno odpovídajícími projevy onemocnění a pečlivým stanovením diagnózy, i za využití laboratorních metod. Na poli respiračních onemocnění je nezbytné odlišit, zda je onemocnění bakteriálního původu (např. mykoplazmózy), kde antibiotika zajistí cílenou léčbu, nebo původu virového (chřipka, COVID-19) původu, kde antibiotika bývají použitá pro léčbu případných komplikací. V měsíci listopadu proběhne Evropský a Světový antibiotický den, které si kladou za cíl zvýšit povědomí o racionálním nakládání s antibiotiky a snaze zamezit nárůstu množství rezistentních patogenů. Další informace k problematice lze najít na https://www.antibiotickarezistence.cz/
V období října2024 bylo v Ústeckém kraji zjištěno celkem 1784 případů onemocnění COVID-19 (nemocnost 218.4/100 000 obyv.), což představuje nárůst o 44.8 % oproti předchozímu měsíci, kdy onemocnělo 1232 osob. V tomto měsíci bylo v souvislosti s onemocněním COVID-19 hospitalizováno 59 osob, 8 osob zemřelo. Výskyt dle okresů: Děčín 225, Chomutov 414, Litoměřice 261, Louny 99, Most 143, Teplice 276, Ústí n. L. 366.
Závažná sporadická onemocnění
V měsíci října bylo hlášeno 13 onemocnění provázených septickým stavem, z toho jedno onemocnění s úmrtím. Bylo zjištěno 5 onemocnění legionelózou. U všech onemocnění provádí pracovníci protiepidemického odboru důkladné environmentální šetření zaměřené na možné zdroje tohoto onemocnění v prostředí. Jedním ze základních preventivních opatření k zamezení výskytu tohoto onemocnění je zajištění bezpečné teplé užitkové vody, zejména dodržením minimální teploty vody v zásobnících a rozvodech nad 60°C. V měsíci říjnu bylo zjištěno další, v letošním roce již šesté, onemocnění listeriózou. Zaznamenali jsem celkem 10 importovaných onemocnění, z toho 5 průjmových a dvě hepatitidy typu E. Ze vzácnějších onemocnění se jednalo o import onemocnění horečkou Dengue po turistickém pobytu na Bali, z Turecka po kontaktu s potulnými kočkami dovezené onemocnění toxoplazmózou a velice vzácné onemocnění viscerální leishmaniózou. Viscerální leishmanióza je závažné parazitární onemocnění, které se přenáší bodnutím infikovaným hmyzem, nejčastěji pak písečnicemi (sand fly). Nemoc postihuje vnitřní orgány, jako jsou játra, slezina a kostní dřeň, a může mít vážný průběh, zejména pokud není včas diagnostikována. Typické příznaky zahrnují horečku, úbytek hmotnosti, únavu a zvětšení jater a sleziny. Včasná léčba speciálními antiparazitiky je zásadní. Při cestách do oblastí s výskytem písečnic je doporučena ochrana proti bodnutí hmyzem.
Výskytu bakteriálních akutních průjmových onemocnění po dosažení letního maxima pozvolna klesá. Bylo šetřeno 35 salmonelóz a 56 kampylobakterióz. Mezi virovými průjmovými onemocněními, typickými pro zimní období dominovaly rotaviry a adenoviry. Byly zaznamenány dva epidemické výskyty akutních průjmových onemocnění nejasné etiologie, a to v jednom sportovním kolektivu v jednom zařízení sociálních služeb. Krajská hygienická stanice v obou případech provedla náležité šetření s cílem zjistit příčinu, zamezit dalšímu šíření a snížit riziko případného opakování výskyty.
V případě výskytu onemocnění pertusí pozorujeme mírný, ale trvalý pokles. Za měsíc říjen evidujeme 257 případů, což je o 15 % méně než v předchozím měsíci. Nejvyšší výskyt onemocnění byl zaznamenán v okresech Louny a Děčín. Od počátku roku bylo zjištěno celkem 3621 případů onemocnění, hospitalizováno bylo 60 osob, nikdo nezemřel.
Ze vzdušných a kapénkových nákaz dětských kolektivů dominuje v tomto měsíci nárůst počtu případů neštovic, a to zejména v okrese Louny. Toto onemocnění prochází dětskými kolektivy ve vlnách, tak jak dorůstá vnímavá populace. Neštovice jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může způsobit nepříjemné příznaky a komplikace, zejména u dospělých a osob se sníženou imunitou. Proti neštovicím je k dispozici očkování, které není součástí pravidelného očkovacího kalendáře, ale lze jej doporučit zejména u rizikových skupin a zájemců o individuální ochranu. Více informací o onemocnění a možnostech prevence naleznete zde. Sledujeme rovněž nárůst poštu onemocnění spálovou angínou.
V měsíci říjnu bylo hlášeno 6 onemocnění hepatitidou E, kde byla zajištěna opatření v rodinách, ve dvou případech se jednalo o importovaná onemocnění z Řecka. Byly hlášen 1 případ akutní hepatitidy C, 4 případy chronické hepatitidy typu C a 4 případy chronické hepatitidy B. Tato onemocnění byla ve většině spojena s intravenózní aplikací drog, rizikovým sexuálním chováním nebo tetováží.
V případů onemocnění přenášených klíšťaty jsme v říjnu zaznamenali již jen 2 onemocnění klíšťovou encefalitido, které má poměrně krátkou inkubační dobu. V případě onemocnění lymeskou boreliózou bylo hlášeno 45 případů, od počátku roku celkem 250 případů. S klesající aktivitou klíšťat, kterou lze zjistit např z aplikace klíšťapka, nastává vhodné období očkování proti meningoencefalitidě, které mají občasné starší 50 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
V souvislosti s výskytem infekčních onemocnění bylo provedeno 567 depistážních šetření v souvislosti s vykazovanými onemocněními a dalších 24 epidemiologických šetření v souvislosti s podezřením na výskyt onemocnění. Bylo vydáno 52 rozhodnutí stanovujících protiepidemická opatření v ohnisku nákazy.
V Ústí nad Labem dne 16.11.2024
MUDr. Eva Patrasová
Ředitelka protiepidemického odboru
Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje
se sídlem v Ústí nad Labem