Epidemiologická situace v Ústeckém kraji v měsíci červenci 2024

Epidemiologická situace v Ústeckém kraji v měsíci červenci 2024

Souhrn epidemiologické situace

V měsíci červenci 2024  bylo v Ústeckém kraji hlášeno celkem 1286 infekčních onemocnění (nemocnost 157.4/100 000 obyv.), což je o 10.4 % méně než v předchozím období a o 90.8 % více než ve stejném období v předchozím roce. V souvislosti s infekčním onemocněním byla hlášena 3 úmrtí. V průběhu aktuálního měsíce nebyly zaznamenány žádné epidemické výskyty.

Akutní respirační onemocnění a COVID-19

Incidence akutních respiračních onemocnění jsou pod epidemickým prahem, bylo nahlášeno 217 komplikací.

TAB

Výskyt onemocnění s klinickým obrazem chřipky (ILI – influenza-like illness) se pohyboval na úrovni 6-16 případů na 100 000 obyv. Od počátku sezóny evidujeme 30 závažných případů chřipky vyžadující hospitalizaci a dechovou podporu, z toho 12 s úmrtím.

GRAF

V období července 2024 bylo v Ústeckém kraji zjištěno celkem 91 případů onemocnění COVID-19 (nemocnost 11.1/100 000 obyv.), což představuje nárůst o 152.8 % oproti předchozímu měsíci, kdy onemocnělo 36 osob. V tomto měsíci byly v souvislosti s onemocněním COVID-19 hospitalizovány 3 osoby, nikdo nezemřel. Výskyt dle okresů: Děčín 13, Chomutov 19, Litoměřice 17, Louny 3, Most 7, Teplice 11, Ústí n. L. 21.

Závažná sporadická onemocnění

V měsíci červenci bylo hlášeno 1 onemocnění meningokokovou meningitidou u dospělého muže, které si vyžádalo hospitalizaci na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení. Díky cílené a včasné antibiotické léčbě dochází ke zlepšení zdravotního stavu a případ končí úzdravou. Onemocnění vyvolal meningokok skupiny B, proti kterému je dostupné očkování. Evidujeme 11 onemocnění spojených se septickým stavem, z toho 1 onemocnění bylo vyvoláno Str. pneumoniae. V červenci bylo hlášeno 5 případů onemocnění legionelózou, v jednom případě s úmrtím, environmentální šetření případů jsou prováděna ve všech vytipovaných místech možné nákazy. Jeden případ byl zjištěn jako importovaný a zde šetření zajišťujeme ve spolupráci se slovenskými kolegy. V červnu bylo hlášeno další onemocnění listeriózou, v tomto roce v našem kraji již druhé. Jedná se o onemocnění spojené s potravinami, např. mléčnými produkty (měkké a zrající sýry) a masnými výrobky k přímé konzumaci (paštiky, párky, uzený losos).

Ostatní sporadická onemocnění

Další nárůst pozorujeme ve výskytu akutních průjmových onemocnění, pracovníci protiepidemického odboru KHS Ústeckého kraje šetřili 63 případů salmonelóz a 108 případů kampylobakterióz, což je o 110 %, resp. 64 % více než v předchozím měsíci. 6 hlášených průjmových onemocnění bylo importovaných, z toho 2 onemocnění salmonelózou jsou řešena v rámci mezinárodního výskytu s vazbou na turistický pobyt v Polsku.  

Pokračuje přes mírná kolísání pokles výskytu onemocnění pertusí, za měsíc červenec evidujeme 460 případů, což je o 28 % méně než v předchozím měsíci. Od počátku roku se pak jedná o 2707 případů onemocnění.  Nejvyšší výskyt onemocnění byl zaznamenán v okresech Teplice, Děčín a Ústí nad Labem.

GRF

Vzdušné a kapénkové nákazy dětských kolektivů, jako jsou neštovice, pátá nemoc a onemocnění spálovou angínou vykazují obvyklý prázdninový pokles. Evidujeme 181, 15 a 27 případů těchto onemocnění.

V měsíci červenci bylo šetřeno 1 onemocnění hepatitidou A, nepodařila se zjistit žádná souvislost s jinými onemocněními, k nákaze došlo s největší pravděpodobností mimo Ústecký kraj. Hlášena byla také 3 onemocnění hepatitidou E, kde byla zajištěna opatření v rodinách.  V červenci bylo hlášeno a šetřeno 13 případů chronické hepatitidy typu C a 1 případ akutní hepatitidy B

Stále pozorujeme nárůst výskytu případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, kterých bylo v červenci zjištěno 12, a od počátku roku 19 onemocnění. V případě onemocnění lymeskou boreliózou bylo hlášeno 39, od počátku roku 124 případů. U obou onemocnění bylo nejvíce případů zjištěno v okresech Děčín, Louny a Teplice.  

KLIST

S konzumací syrového masa je spojený případ uzlinové toxoplazmózy, která byla zjištěna u dospělé ženy. Jedná se o infekční onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii. Tento parazit se často vyskytuje v syrovém nebo nedostatečně tepelně upraveném mase a v kočičím trusu. Infekce toxoplazmózou bývá pro většinu zdravých lidí neškodná a často probíhá bez příznaků. U některých lidí se mohou vyskytnout příznaky podobné chřipce, jako je horečka, únava a bolest svalů. Je však nebezpečná pro těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem. U těhotných žen může infekce způsobit vážné vrozené vady u plodu nebo dokonce potrat. Proto se doporučuje, aby těhotné ženy vyhýbaly kontaktu s kočičími exkrementy a důkladně myly ovoce a zeleninu. Prevence zahrnuje důkladné vaření masa, mytí rukou po manipulaci s kočkami a jejich exkrementy a mytí ovoce a zeleniny před konzumací.

V souvislosti s výskytem infekčních onemocnění bylo provedeno 913 depistážních šetření v souvislosti s vykazovanými onemocněními a dalších 11 epidemiologických šetření v souvislosti s podezřením na výskyt onemocnění. Bylo vydáno 25 rozhodnutí stanovujících protiepidemická opatření v ohnisku nákazy.

V Ústí nad Labem dne 5.8.2024            MUDr. Eva Patrasová

                                                          

Sdílejte příspěvek:

Prozkoumejte i další kategorie:

Související příspěvky:

Infolinky  KHS UK dostupné každý den v době  8:00 – 18:00

705 731 844 – informace k problematice pitné vody a studní 705 731 845 – informace k problematice pitné vody a studní 705 731 843 – informace k epidemiologické situaci.

Hovorné je zpoplatněno dle tarifu volajícího.