Celková informace o stavu a průběhu sezóny letní dětské rekreace (ZA, JPA a SZA) v Ústeckém kraji od 30. 06. do 01. 09. 2024.

Celková informace o stavu a průběhu sezóny letní dětské rekreace (ZA, JPA a SZA) v Ústeckém kraji od 30. 06. do 01. 09. 2024.

Dle § 8 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, bylo Krajské hygienické stanici Ústeckého kraje se sídlem v Ústí nad Labem pro období sezóny letní dětské rekreace od 30. 06. do 01. 09. 2024 ohlášeno 57 zotavovacích akcí pro děti (ZA) s celkovým počtem 134 běhů pro 8681 přihlášených dětí. V posledních letech postupně přibývá akcí pořádanými sportovními kluby (pobytové sportovní akce ve formě sportovních kempů zaměřených na příslušnou sportovní aktivitu, ale i jiné pobytové volnočasové aktivity zaměřené např. na hudbu, zpěv, tanec, mladé hasiče, záchranáře, mažoretky apod.).   

Kromě zotavovacích akcí pro děti bylo dále Krajské hygienické stanici Ústeckého kraje se sídlem v Ústí nad Labem oznámeno celkem 8 jiných podobných akcí pro děti (JPA) s celkovým počtem 13 běhů pro 286 přihlášených dětí.  

V Ústeckém kraji většina akcí letní dětské rekreace probíhá v okrese Děčín (až 60 %), Litoměřice (přes 15 %), Louny (také přes 15 %) a Chomutov (cca 5 %). Ve zbývajících okresech (Most, Teplice, Ústí nad Labem) se jedná o jednotky akcí.

Uvedené počty ZA a JPA jsou pro letošní sezónu LDR konečné. Celkem 9 pořádajících osob/ ohlašovatelů využilo možnost elektronického ohlášení ZA přes portál MZ do registru ISHDM. 

Zotavovací akce pro děti dle § 8 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. (ZA) je organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů, jehož účelem je posílit zdraví dětí, zvýšit jejich tělesnou zdatnost, popřípadě i získat specifické znalosti nebo dovednosti.     

Jiná podobná akce pro děti dle § 12 zákona č. 258/2000 Sb. (JPA) je organizovaný pobyt dětí v počtu menším nebo po dobu kratší, než stanoví § 8 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. (viz výše), s výjimkou akcí pořádaných pro děti v poměru rodinném a obdobném.     

Při kontrolní činnosti byly v Ústeckém kraji provedeno celkem 66 kontrol, z toho se 51 kontrola týkala zotavovacích akcí (ZA), 6 kontrol jiných podobných akcí (JPA) a 9 kontrol samostatných provozoven stravovacích služeb zajišťujících stravování účastníků těchto akcí (SZA).

Z uvedeného počtu 66 kontrol byla při 8 kontrolách zjištěna závada. Ve 4 případech se jednalo o nedodržení termínu ohlašovací povinnosti a administrativní doložení podmínek pro konání akce, což bylo napraveno před zahájením akce, ve 3 případech se jednalo o závady v zajištění stravování dětí a v 1 případě se jednalo o závadu při poskytování ubytování dětí.       

V průběhu letošní sezóny letní dětské rekreace 2024 byly přijaty a řešeny 3 podněty, které se v jednom případě měly týkat nedostatků v zajištění podmínek pro konání akce a náplně režimu dne, ve druhém případě se mělo jednat o závady v zajištění podmínek pro konání akce a v ubytování dětí, a ve třetím případě měly být důvodem závady a nedostatky opět v zajištění podmínek pro konání akce a zejména závady a nedostatky při přípravě a poskytování stravování.

Při prošetření podnětů bylo shledáno, že jsou částečně oprávněné a za zjištěné závady byly uloženy postihy, jak je uvedeno dále.       

V průběhu sezóny LDR byly uloženy celkem 4 sankce v souhrnné výši 10.000 Kč, z toho 1 x 8.000 Kč za závady v zajištění a poskytování stravování a 2 x sankce po 500,-Kč za závady v zajištění podmínek pro konání akce (důvod viz podněty) a 1 x sankce 1.000 Kč za nedostatky v zajištění podmínek pro ubytování (nezajištění vhodného ložního povlečení, nebylo k dispozici).

Průběh letošní sezóny letní dětské rekreace byl vcelku bez výrazných problémů, klidný, bez výskytu alimentárních či hromadných onemocnění (epidemie). Žádná akce (ZA nebo JPA) nebyla rušena pro hromadné onemocnění nebo z důvodů následků živelních pohrom. Zdravotnice a zdravotníci řešili běžné zdravotní problémy, zejména odstraňování klíšťat při jejich narůstající aktivitě (učinili záznam ve zdravotní dokumentaci dítěte, rodiče budou informováni). Věnována pozornost zajištění akcí pitnou vodou z vlastních zdrojů a závady nebyly zjištěny. V 8 lokalitách se jednalo o pitnou vodu z vlastního zdroje pitné vody a před zahájením akce byl předložen protokol o rozboru pitné vody, jehož výsledky splňovaly požadavky na jakost pitné vody. Zároveň u těchto akcí byla zajištěna možnost dovážení pitné vody z vodovodního řadu.     

V rámci kontrolní činnosti se, tak jako vloni, provádí i sledování výživových hodnot a pestrosti jídelníčků s následnou edukací personálu (také jsou předávány edukační materiály Výživa na vlastní pěst, Sůl atp.) v zásadách správné výživy zejména s důrazem na omezování soli v potravinách poskytovaných dětem (v porovnání s minulým létem bylo zaznamenáno zlepšení v nabídce ovoce a zeleniny, omezení příjmu soli, snižuje se nabídka sladkostí a pitný režim je zajišťován ve větším rozsahu neslazenými nápoji). Letos bylo u 56 akcí provedeno sledování, vyhodnocení a edukace. Na 1 ZA bylo provedeno srovnání jídelních lístků 2023 a 2024. V roce 2024 došlo k zaměření pozornosti na zařazení celozrnného pečiva do jídelníčku, což bylo kontrolujícími kladně vyhodnoceno v protokolu o kontrole. ZA se zaměřením na sportovní činnost mělo jídelní lístek specifický pro sportovce (pestrý výběr ovoce a zeleniny i mléčných výrobků, poskytovány byly 2.večeře), pod dohledem zdravotníka a trenéra akce.

O průběh letní dětské rekreace se průběžně zajímají média (tisk, rozhlas i televize), která jsou informována.

I v letošním roce zaznamenáváme takzvané příměstské tábory a podobné letní volnočasové aktivity pro děti a mladistvé, které nejsou krajskými hygienickými stanicemi kontrolovány, neboť nemají stanoveny zákonné povinnosti ve smyslu ochrany veřejného zdraví (viz výše, např. § 8 až § 12 zákona č. 258/2000 Sb.). Jedná se o aktivity pořádané různými subjekty zejména v prázdninovém období, kdy je velmi důležité, aby si rodiče předem ověřili, kam děti přihlašují a jaké aktivity jsou dětem nabízeny (tak jako si rodiče ověřují ZA a JPA, kam své děti přihlašují). Dále je velmi důležité věnovat pozornost tomu, jak je příslušným subjektem, kterému předávají dítě, zajištěno stravování a pitný režim dítěte v době průběhu této aktivity, a to i s ohledem na charakter této aktivity. Jsou-li takzvané příměstské tábory součástí nějaké veřejné akce (např. olympijské týdny u jezera Most), tak se ve spolupráci s kolegyněmi z hygieny výživy provádějí kontroly veřejného stravování při těchto akcích. 

V Ústí nad Labem 02. 09. 2024        

Sdílejte příspěvek:

Prozkoumejte i další kategorie:

Související příspěvky:

Infolinky  KHS UK dostupné každý den v době  8:00 – 18:00

705 731 844 – informace k problematice pitné vody a studní 705 731 845 – informace k problematice pitné vody a studní 705 731 843 – informace k epidemiologické situaci.

Hovorné je zpoplatněno dle tarifu volajícího.